1PF 076 76

Po dlhšom období som sa dostal k tuningu. Zámerne som použil úvodnú fotografiu z predchádzajúceho článku o ARS 9104. Fotografia sa vydarila, sústavy sú zachovalé a až na nejaké drobnosti sa výrazne podobali. 1PF 076 76 mali prednú stenu mierne zapustenú a odnímateľnú zadnú stenu. Okrem spomínaných dvoch sa vyrábali 9208 čo bola 8 ohmová verzia 9104, ktorá sa objavovala aj s basákom s polyuretánovým závesom.

1PF 076 76 bola v prvom rade súčasťou mini Hi-Fi setu 710A.Pekná vežička zložená zo štyroch komponentov, tuner, zosilňovač, magnetofón a gramofón. Topológia zosilňovača umožňovala iba 8 ohmovú záťaž, práve preto aj tieto sústavy.Osadenie je klasické, ARV 167, vysokotónová papierová elipsa s „ladiacou“ skrutkou a stredobas ARN 5608A, tiež známy, akurát s plastovým krytom magnetického systému.

Čo sa týka konštrukcie, v podstate platí to samé ako pri ARS 9104. Malý objem, výhybka jednoduchá, 12dB/oktáva, tlmenie striž. Meniče boli vo výbornom stave, akurát gumené závesy potrebovali miernu opateru čistením a následným náterom na oživenie.

Tentoraz som ozvučnicu neupravoval. Basreflex nebolo možné použiť z dvoch dôvodov. 8 ohmové meniče od Tesly mali elektrodynamické parametre o niečo horšie ako ich 4 ohmové verzie. Je zrejmé, že ani pridanie magnetov by nepomohlo. Ďalšia vec, chcel som ponechať pôvodný magnetický systém aj s krytom, ktorý by bolo ťažšie odstrániť.

Ako som spomínal, pôvodná výhybka bola jednoduchá bez akýchkoľvek kompenzácií. Kde sa nachádzali jej slabiny je vidieť na priloženom meraní. Zle sfázované vetvy, možno aj kvôli nesprávnemu označeniu pólov na kontaktoch vysokotónového meniča. Problém v navýšení frekvencie 12kHz. Zvuk bol na prvé počutie príliš svetlý a zašumený.

Úprava výhybky spravila svoje. Frekvencia sa vyrovnala, fázovanie je korektné v rámci možností meničov. Oblasť vysokých frekvencií sa nepodarilo tak vyrovnať, ani pri použití výhybky 18db/oktáva a jedného výsekového filtra. Mal som v zálohe aj ultimatívne prevedenie, ale tu treba dodať, že sa by museli pridať
dva ďalšie výsekové filtre, čo je šesť súčiastok na sústavu a skončil som mimo rozpočet.

Napriek finančnému limitu sa výsledok podaril. Tonalita je prirodzená, priebeh vyrovnaný. Vzhľadom na malý objem sú hlboké tóny zastúpené skromnejšie, ale nie sú zadunené. Pásmo stredov vyrovnané, výšky prekreslené, aj keď smerová charakteristika má veľkosťou a tvarom výškového meniča svoje limity.

Ako zvyčajne k článku máte priložené kompletné meranie.