Magnat Tempus 55

Nebolo to tak dávno, keď som upravoval predchádzajúci model týchto stĺpov.  Konkrétne Magnat Vector 55.

Oproti predchádzajúcemu modelu sa až tak veľa nezmenilo. Konštrukcia 2,5 pásmová, vysokotónový menič umiestnený pod stredobasom,  basový menič, basreflexová ozvučnica pomerne malej výšky, dva páry svoriek a nožičky s hrotmi, ktoré presahujú podstavu kvôli stabilite.

Vector 55 som žiaľ nemal možnosť porovnať s pôvodnou konštrukciou, zákazník si reproduktory iniciatívne vybral na základe vzhľadu. V prípade Tempus 55 to tak našťastie nebolo a pomerať  pôvodnú konštrukciu som si nenechal ujsť.

Pred písaním som si zo zvedavosti pozrel stránku výrobcu, ktorý má k základnému popisu aj pridanú recenziu z jedného hifi časopisu, ktorá dopadla veľmi pozitívne.  V krátkosti ju zhrniem.

Široký frekvenčný rozsah a dobrá tonálna vyváženosť. Meniče a výhybka sú perfektne prepojené a  nevzniká presah nízkych tónov do stredných, ako to býva pri lacných reprosústavách.  Avšak posluch a meranie to potvrdilo, že to až také ružové s vyvážením nie je.

Len na okraj.  Výška sústavy je necelých 90 cm, nehovoriac o referenčnom posluchovom bode, ktorý bol pravdepodobne nastavený v ose výškového meniča. Riešením je nakloniť  sústavu mierne dozadu, ale je to  málo. Umiestnenie na čudný vysoký podstavec, či nebodaj na stojany bola pre nás neprijateľná koncepcia.

Ak by som meral v ose výškového meniča, situácia by bola zrejme priaznivejšia, podľa všetkého však nijako oslnivá. Po zvážení všetkých možností, sa referenčný bod nastavil na hornom ráme vrchného meniče. Riešenie kompromisné, ale rozhodne lepšie.

V sústavách som kompletne menil výhybky a pridal magnety. Zmena sa určite prejavila. Nízke tóny sú pevnejšie, dynamickejšie, stredy majú dostatočnú intenzitu a výšky sú v rovnováhe so zvyškom.  Dobrá neutralita, basový základ a dynamika.

S priložených meraní vidieť jasný rozdiel medzi pôvodnou a novou výhybkou. V pôvodnom stave bol frekvenčný priebeh zreteľne nevyvážený, basy neadekvátne navýšené, odtrhnuté od zvyšku pásma.

Na záver ako zvyčajne, meranie a grafické porovnanie.