Tesla ARS 9104

Tentokrát v krátkosti. Reproduktory ARS 9104 boli súčasťou zostavy s gramorádiom Tesla Dominant 1039A a do výroby boli zaradené okolo roku 1980. Sú to maloobjemové dvojpásmové sústavy, osadené meničmi ARN 5604 a ARV 165.

Sústavy boli vo veľmi dobrom stave, mierne škrabance na skelete, meniče prakticky bez známok poškodenia samozrejme vek sa na vzhľade trochu podpísal.

Požiadavka znela, sekundárne,“kuchynské“ ozvučenie, podstatne lepšie, ako väčšina mikrosystémov, či malých sústav v prijateľnej cene. To sa do veľkej miery podarilo.

Ako prvé bolo treba ošetriť závesy, dôkladné vyčistenie a následná impregnácia pomohla nielen vzhľadu, ale aj mechanickým vlastnostiam. Následne vyriešiť problém nedostačujúceho objemu, 8 litrov je pre dané meniče veľmi málo.

Tento fakt spôsobil vytlačenie frekvencií v oblasti 120 Hz a pomerne rýchli pokles pod túto frekvenciu. Pridaním magnetov a dôkladným vytlmením sa situácia zmenila. Bas sa upokojil, impulz umravnil a frekvencia v spodnej oblasti vyrovnala.

Topológia pôvodnej výhybky bola navrhnutá v klasickom štýle 12dB/oktáva. Po kontrolnom meraní bolo zreteľné navýšenie na 1500hz a taktiež frekvencie od 8000 hz smerom hore. Celá reprodukcia mala špečifické zafarbenie, prakticky bez nízkych frekvencií, zvýraznené najvyššie frekvencie, plus nevyrovnané stredné pásmo.

Po návrhu novej výhybky a pridaním magnetu sa situácia zmenila. Pridaním magnetov sa zmenilo Qts meničov, zvýšila citlivosť a vyrovnali najnižšie frekvencie. Trochu náročnejšie bolo zladenie jednotlivých meničov. Ideálny by bol fázovací článok, ale rozpočet to nedovolil.

Nakoniec sa zosúladenie meničov celkom podarilo, je to vidieť aj v priložených grafoch. S novou výhybkou sa frekvenčná charakteristika slušne vyrovnala v celom pásme produkcia je podstatne neutrálnejšia ako predtým.