TVM ARS 335-50/Dayton Audio

Táto úprava patrí medzi doteraz najviac vydarené a nielen preto, že mi je firma Dayton sympatická. Jednoducho bolo z čoho čerpať, zákazník vypočul rady, navyše bol skelet pôvodnej sústavy na celkom dobrej remeselnej úrovni.

TVM ARS-335-50 boli na svoju dobu celkom dobré sústavy, vzhľadom na cenu a meniče, ktorými boli osadené. Ich objem bol 35 dm3, mali tri pásma a basreflexovú ozvučnicu. Basové pásmo reprodukoval  22 cm ARN-226-07, stredné ARP 150-00/8, vysoké ARV-104-03. 

Reproduktory Tesla určite majú svojich zástancov dokonca aj v dnešnej dobe, keď je k dispozícií ohromné množstvo kvalitných meničov na ne niektorí ľudia nedajú dopustiť. Popravde, pár rokov dozadu, keď sa objavilo ohromné množstvo podradných meničov čínskej výroby, pri zrovnaní ich kvalita bola určite lepšia. Teraz sa situácia rozhodne zmenila.  Dajú sa kúpiť meniče pomerne lacné, veľmi solídnej kvality. 

Majiteľ sa sústav, teda reproduktorovej skrine nechcel vzdať, ale iba vylepšenie výhybky pre neho nebolo riešenie. Reproduktory Tesla majú svoj špecifický zvuk-skreslenie, basové meniče mali slabý pohon, basreflex ako zvyčajne zlé ladenie.

Zvyšné pásma boli na tom podobne. Stredové reproduktory od Tesly boli vždy najslabším článkom. Pokiaľ viem, v celej histórií existencie vyrábali iba pár meničov určených na toto pásmo. Častokrát  ich nahrádzali univerzálnymi, alebo širokopásmovými meničmi. Vysokotónové reproduktory sú klasické TVM kaloty poslednej generácie. Určite boli trvácnejšie a presnejšie ako ich predchodcovia, ale zvuk mal špecifickú patinu,  priebehom aj farbou. 

Čiže, bol stanovený objem, ktorý sme nedokázali zmeniť.  Mali sme otvory, ktoré sa dajú do určitej miery upraviť a basreflex, ktorý taktiež vieme modifikovať. Meniče sme nevyberali pridlho, limitom a zároveň vodítkom boli práve rozmery otvorov,  parametre samotných meničov boli jednoznačne  najdôležitejšie. 

Nakoniec sme zvolili firmu Dayton. Podľa môjho názoru sú meniče veľmi solídne v rámci cenovej kategórie. Vysokotónový menič, ktorým majiteľ iba nahradil predchádzajúcu Teslu bol Seas. Faktom ostáva, že radšej by som zvolil Dayton so zvukovodom. Meranie v uhloch nakoniec odhalilo slabiny tejto voľby.

Stredy a Basy už vyžarovali meniče Dayton s liatinovým košom, silným pohonom a papierovou membránou s fázovým nadstavcom. Kvalitné spracovanie umocnili solídne parametre potvrdené meraním.

Jediné slabšie miesto stredového meniča bola oblasť 2000-2500 Hz, kde sa prejavila rezonancia membrány a závesu, ktorá sa pri tomto rozmere a materiáli membrány prejavuje prakticky vždy. Uvažovali sme ešte nad hliníkovou membránou, ktorá by tento problém čiastočne eliminovala,  ale tá mala zase svoje nevýhody. 

Z priloženého merania je vidieť čo som vyššie opísal. Frekvenčná charakteristika je vyrovnaná, impedancia nevykazuje nijaké anomálie, fázové zväzovanie meničov tiež vyšlo veľmi dobre. Jediné slabšie miesto nachádzam,  ako som spomenul v horšej smerovej charakteristike.

Na záver musím znovu napísať, že projekt sa podaril. Zákazník bol spokojný, osobne sa mi zvuk tiež veľmi pozdával. Jediné čo chýba je priama konfrontácia pôvodnej sústavy a inovovanej. Zohnal som iba priebeh, ktorý prikladal výrobca.