Yamaha NS-777 MK2

Len prednedávnom som mal na „stole“ tieto sústavy a možno v priebehu 3 mesiacov sa ozval ďalší zákazník s podobnými požiadavkami.

Tentoraz nebudem opisovať konštrukčné a akustické vlastnosti sústav. Je to dostatočne opísané tu.

V prvom rade treba spomenúť jednu vec, a to konzistenciu použitých meničov. Prečo? Lebo som nemohol použiť zapojenie výhybky z predchádzajúcej sústavy, ale musela sa navrhnúť úplne nová.

Či si Yamaha nestráži parametre, alebo nastala nejaká medziročníková modifikácia sa už nedozviem, skrátka parametre sú určite iné.

Ešte treba poznamenať, že sa ponechal basreflex. Osobne by som ho vylúčil, ale nakoniec konštatujem, že to nebol až taký zlý ťah, no a zmenou priemeru, dĺžky a aj materiálu sa najnižšie tóny prejavili veľmi príjemne.

Jeden priložený graf obsahuje aj priame porovnanie sústavy s a bez basreflexu. Bolo šťastím, že sme ho mohli naladiť pomerne nízko a aj preto sa neprejavil negatívne a pekne doplnil spodné pásmo. Majiteľ ich mal možnosť vymodelovať na 3d tlačiarni a tak sme získali ideálne parametre.

Teraz trochu k negatívam. To že som použil inú výhybku spôsobilo, že mi impedancia klesla na pomerne nízku úroveň, čo by mohlo spôsobiť pri horšom zosilňovači problém. Našťastie zosilňovač, tiež Yamaha bol solídny kus a s touto slabosťou sa veľmi dobre vyrovnal.

Smerové vlastnosti zase veľmi dobré, krátke zvukovody určite pomáhajú. Prieheh v ose je veľmi vyrovnaný, až na hornú oktávu, ale špecifickými vlastnosťami ľudského sluchu, sa problém nejavil až tak akútne.

Treba povedať, že najväčší skok nastal pri nízkych frekvenciách. Ako som písal, basreflex určite pomohol. Určite by bol k prospechu, nejaký ten liter objemu naviac, aby sa energia presunula trochu nižšie, ale to by som chcel priveľa.

Stredné pásmo ako v predchádzajúcom prípade, tam sa nezmenilo prakticky nič. Výška zaznamenala najvýraznejšie zmeny, sú čitateľné z grafov.

V závere musím konštatovať, že výsledok určite potešil.

Yamaha NS-777

Pokiaľ napíšete do internetového vyhľadávača názov týchto sústav, doslova vás zavalí obrovské množstvo článkov, recenzií, či už amatérskych, alebo na profesionálnejšej úrovni v časopise, alebo v elektronickej podobe.
Môžeme ich rozdeliť do dvoch základných kategórií. Jedna skupina tieto sústavy chváli, druhá naopak úplne zavrhuje.

V tejto spleti názorov a subjektívnych dojmov je veľký problém zorientovať sa. Dokonca ani solídnu objektívnu recenziu, s nejakým meraním som nikde nezaznamenal. Preto som samozrejme s nadšením prijal možnosť tieto sústavy podrobiť testom a následne upraviť. Ešte pred krátkou počiatočnou recenziou musím napísať, že patrím skôr k druhej skupine, nasledujúce riadky a hlavne merania to iba potvrdia.

Sústavy Yamaha NS-777 sú stĺpové sústavy veľkého objemu, trojpásmové, spodné pásmo tvorí dvojica 200 mm basových meničov, stredovým reproduktorom 130 mm a vysokotónovou kalotou obvyklého priemeru 25 mm. Všetky meniče majú tienené magnety uzavreté do krycích puzdier. Materiál membrán je zdá sa polypropylén, ktorý je čiastočne priehľadný, vysokotónový menič má membránu s hliníka.

Súčasťou vysokotónového a stredotónového meniča sú aj plytké zvukovody, čo je zrejme to najpozitívnejšie na opisovanej konštrukcii. Sústavy sú vyrobené z tenkých MDF dosiek, povrchová úprava je čierna laminátová fólia. Ozvučnica je spevnená priečkami.

Sústavy sú vybavené nožičkami s hrotmi a aby som nezabudol obligátny basreflex. Ten je vlastne papierová rolka nastriekaná farbou, nevyhovujúceho prierezu a dĺžky, ktorá by postačovala maximálne ak by sa v sústave nachádzal iba jeden basový menič.

Čo sa týka zvukového prednesu, ten je samozrejme ťažšie opísateľný, ale pokúsim sa. Podporu budú robiť namerané grafy, kde je možnosť porovnať priebehy pred a po úprave.

Pokiaľ by som mal hodnotiť sústavy čisto subjektívne, sluchom, musím konštatovať niekoľko výrazných neduhov. Nízke frekvencie sú poznačené zásadnou dominanciou a nepresnosťou. Za tento fakt môžeme viniť zle naladený basreflex, ale aj kvalitu spracovania ozvučnice. Pri týchto rozmeroch sú steny veľmi tenké, dokonca aj pri stredne vysokých hlasitostiach skelet nepríjemne vibruje.

S basovými meničmi som si dal trochu námahy a odmeral som ich TS parametre. Už zo štítka na magnete som vyčítal, že výrobca umne zvolil 16 ohmovú impedanciu. To je určite zaujímavé riešenie, ale na druhej strane sú na ne kladené vyššie konštrukčné nároky ako napríklad na 8 ohmové.

Po odvodení parametrov som zistil, že meniče nie sú príliš vhodné do basreflexovej ozvučnice,
a tak sme jednoducho nátrubky vymontovali a diery zaslepili. Tu sa ešte pristavím.
Kvôli spomínaným rezonanciám sa upravovala aj ozvučnica, respektíve steny sa zaťažili asfaltovými plátmi a kompletne sa vytlmila.

Stredné pásmo bolo v pôvodnej konštrukcii veľmi problematické. Výrazný prepad na 1khz je počuteľný.
Základné tóny nástrojov, prirodzenosť hlasu a vokálov, to všetko utrpelo, na druhej strane neadekvátne
zvýraznené frekvencie v oblasti 3 až 5 khz pokles iba umocnili, pri vyššej hlasitosti bolo počuť zreteľné skreslenie.

Stredový menič bol už daný, veľké úpravy konštrukcia nedovoľovala, aj kvôli obmedzenému priestoru v jeho ozvučnici. Jediné čo sa v danej veci dalo spraviť, bolo dôkladné vyplnenie priestoru tlmiacim materiálom.

Vysokotónový menič vyzerá na prvý pohľad dobre. Na druhý už trochu horšie. Je chválihodné, že sa výrobca rozhodol pre zvukovod, ale ten sa tiež dá aplikovať len pri určitých meničoch. Ako som spomínal materiál membrány je hliník.
Tá je chránená difúzorom, ktorý má dve funkcie. Chráni membránu pred poškodením a kompenzuje negatívne vlastnosti hliníka.

Po odmeraní musím konštatovať iba ochrannú a možno estetickú funkciu, zdá sa že sa nepodarilo vykompenzovať nič. Navyše pri meraní v uhloch je viditeľný jeho negatívny vplyv.
Membrána výrazne rezonuje v oblasti 16 khz, čo spôsobilo masívne navýšenie v tejto oblasti a je to prirodzene aj počuteľné.

Práve na niektorých fórach som zaznamenal negatívne ohlasy na reprodukciu výšok, meranie to samozrejme potvrdilo. Ešte v krátkosti. Výrobca to nezamýšľal zle, ale práve pri meraní v uhloch sú viditeľné deviácie a jednotlivé priebehy majú v tejto oblasti odlišný tvar.

Pri vysokotónovom meniči sa veľké úpravy spraviť nedali. S pridaným krytom magnetu je systém prakticky uzavretý a pridanie magnetu na zvýšenie citlivosti by bolo veľmi žiadané. Nakoniec som sa musel uspokojiť s kompromisom a zvolil som klasicky filter 24 dB/oktáva a výsekový v oblasti 16 kHz, na odstránenie navýšenia. Výšky získali jednoznačne realistickejší charakter.

Ešte pár slov k výslednému priebehu. Požiadavka bola čo najvyrovnanejší priebeh, pevný bas a solídne, ale razantné výšky. Myslím že sa podarilo.
Obe strany boli spokojné, napokon priložené merania a kontrolné počúvanie to potvrdzujú.

V záver chcem napísať ešte jedno zásadné. Na konci všetkého sú samozrejme uši, respektíve mozog a ten je určujúci. Pokiaľ sa Yamahy NS-777 niekomu pozdávali v pôvodnom stave je to samozrejme dobré. Zákazník ktorého som mal ja zdieľal názor, že buď predať, alebo prerobiť. Priklonil sa nakoniec k druhej variante. K sústavám ho viazal dizajn, názor manželky a ďalšie aspekty.

Xavian XN 270

Súčasťou pomerne širokého portfólia, boli aj sústavy XN 270, vyrábané približne pred desiatimi rokmi. Nám ich dodal zákazník so spáleným basovým meničom. Jeho výmena si vyžadovala iba krátky servisný zásah, ktorý sme využili na malé pomerania.

XN 270 sú uzavreté sústavy, osadené reproduktormi od firmy ScanSpeak, konkrétne sériou Classic. Meniče patria určite medzi to lepšie čo sa na trhu nachádza, samozrejme za cenu na ktorú sme pri SS zvyknutí, 180 mm stredobas s papierovou membránou zosilnenou uhlíkovými vláknami a veľká 30 mm textílna kalota.

Myšlienka osadiť tieto meniče má určite opodstatnenie, nízka deliaca frekvencia, dobrý basový základ, pri správnom ladení aj veľmi dobré smerové vlastnosti.

Z konštukčného pohľadu je ozvučnica na slušnej úrovni, hrubá MDF doska, kvalitné terminály priamo v doske, vnútorná priečka zvyšujúca tuhosť ozvučnice.

V neposlednom rade aj konštrukčný prvok maximálneho priblíženia osí vyžarovania je myšlienka chvályhodná a vo výsledku prospešná, avšak trochu nedotiahnutá.

Výrobca mal obetovať časť prednej dosky vysokotónového meniča a zapustiť do prednej steny aj basový menič.

Taktiež naklonená predná stena má svoje výhody, samozrejme nič nie je zadarmo a tento fakt sa prejavuje v komplikovanejšom určení referenčného bodu posluchu, respektíve jeho zmenou s rastúcou vzdialenosťou.

Na záver treba napísať, že XN 270 sú skutočne kvalitne spracované, stolárska výroba je prepracovaná do detailov.

Bez ohľadu na výsledky meraní, ktoré nie sú nijak oslnivé, hodnotím zvuk sústav ako pomerne príjemný a detailný s tým, že po výmene výhybky by sa posunul podstatne ďalej.

Visaton NIMROD

K reproduktorom Visaton som v minulých rokoch pristupoval pomerne skepticky. Či to bolo ich veľmi širokým sortimentom, ktorý zahŕňal reproduktory nevalnej kvality, alebo jednoducho preto, že som si ich zaradil medzi firmy ako Monacor, ktoré síce boli prísľubom určitého pokroku na našom trhu s meničmi, ale po vyskúšaní niektorých modelov počiatočné nadšenie vystriedalo vytriezvenie.

Koniec koncov treba uznať, že Visaton ponúka aj skutočne kvalitné meniče, ktoré stoja za pozornosť a také sú použité aj v sústavách Nimrod.

Reprosústava  vychádza z koncepcie monitorov z BBC zo 70. rokov.  Trojpásmová konštrukcia, štrbinový basreflex, stredne veľký objem a vzhľad skôr policových reproduktorov.  Z tohto dôvodu sa odporúča aj podstavec, respektíve stojan, ktorý je tiež súčasťou technických výkresov.

Jednotlivé reproduktory sú rozhodne to lepšie od Visatonu.  Basový menič má priemer 200 mm.  Tým že má dvojité vinutie cievky, dá sa celkom príjemne nakonfigurovať  na konkrétny prípad. Disponuje pomerne vysokou poddajnosťou, čo sa následne prejavuje v možnosti prenosu veľmi nízkych frekvencií. Zároveň však silný pohon dosť výkonného magnetického systému zabezpečuje dostatočne rýchle reakcie a elimináciu doznievania.

Na stredné pásmo je použitý širokopásmový menič.  Má ľahkú papierovú membránu a fázový nadstavec, priemer 100 mm, silný pohon, nízko položenú rezonanciu, veľmi solídnu frekvenčnú charakteristiku a široký vyžarovací uhol.

Vysoké tóny reprodukuje textilná kalota vybavená vlnovodom, ktorý upravuje jej parametre po stránke akustického tlaku a uhlového vyžarovania.

Toľko technický opis a teraz k samotnému zvukovému problému.

V prvom rade neviem či to bol zámer, ale sústava mala skôr  temnejší prejav, s vystupujúcou preferenciou najvyšších tónov. Tie iba mierne zafarbili najvyššie tóny, avšak hlavná časť vysokých frekvencií zaostávala za zvyškom.

Ďalší problém bol slabšia priestorovosť a farba nástrojov. Vychádzam z toho, že oblasť 2 až 10 kHz bola nižšia oproti zvyšku zhruba o 3dB.  V tomto prípade nie je  problémom ani tak  intenzita, ako  šírka pásma.

Jediné,  čomu sa dalo málo čo vytknúť bolo najnižšie pásmo. Platí o ňom všetko čo som opísal vyššie, čiže dynamické a dostatočne hlboké.

Čo sa týka úpravy, nebudem ju detailne opisovať, iba napíšem, že dôležitá požiadavka bola minimálny zásah do pôvodnej výhybky. Túto požiadavku som splnil a okrem zmeny pár najlacnejších súčiastok čo boli rezistory a úprava jednej cievky, pridal som do výškovej sekcie výsekový paralelný filter.

Výsledný prednes sa po zmene výrazne vylepšil, frekvenčná charakteristika sa celkovo vyrovnala a zvuk prečistil. Zvýraznili sa detaily, objavili sa potlačené vysoké tóny.

Na záver  meranie, kde si môžete overiť textovú časť.

TVM ARS 335-50-Dayton Audio

Táto úprava patrí medzi doteraz najviac vydarené a nielen preto, že mi je firma Dayton sympatická. Jednoducho bolo z čoho čerpať, zákazník vypočul rady, navyše bol skelet pôvodnej sústavy na celkom dobrej remeselnej úrovni.

TVM ARS-335-50 boli na svoju dobu celkom dobré sústavy, vzhľadom na cenu a meniče, ktorými boli osadené. Ich objem bol 35 dm3, mali tri pásma a basreflexovú ozvučnicu. Basové pásmo reprodukoval 22 cm ARN-226-07, stredné ARP 150-00/8, vysoké ARV-104-03.

Reproduktory Tesla určite majú svojich zástancov dokonca aj v dnešnej dobe, keď je k dispozícií ohromné množstvo kvalitných meničov na ne niektorí ľudia nedajú dopustiť. Popravde, pár rokov dozadu, keď sa objavilo ohromné množstvo podradných meničov čínskej výroby, pri zrovnaní ich kvalita bola určite lepšia. Teraz sa situácia rozhodne zmenila. Dajú sa kúpiť meniče pomerne lacné, veľmi solídnej kvality.

Majiteľ sa sústav, teda reproduktorovej skrine nechcel vzdať, ale iba vylepšenie výhybky pre neho nebolo riešenie. Reproduktory Tesla majú svoj špecifický zvuk-skreslenie, basové meniče mali slabý pohon, basreflex ako zvyčajne zlé ladenie.

Zvyšné pásma boli na tom podobne. Stredové reproduktory od Tesly boli vždy najslabším článkom. Pokiaľ viem, v celej histórií existencie vyrábali iba pár meničov určených na toto pásmo. Častokrát ich nahrádzali univerzálnymi, alebo širokopásmovými meničmi. Vysokotónové reproduktory sú klasické TVM kaloty poslednej generácie. Určite boli trvácnejšie a presnejšie ako ich predchodcovia, ale zvuk mal špecifickú patinu, priebehom aj farbou.

Čiže, bol stanovený objem, ktorý sme nedokázali zmeniť. Mali sme otvory, ktoré sa dajú do určitej miery upraviť a basreflex, ktorý taktiež vieme modifikovať. Meniče sme nevyberali pridlho, limitom a zároveň vodítkom boli práve rozmery otvorov, parametre samotných meničov boli jednoznačne najdôležitejšie.

Nakoniec sme zvolili firmu Dayton. Podľa môjho názoru sú meniče veľmi solídne v rámci cenovej kategórie. Vysokotónový menič, ktorým majiteľ iba nahradil predchádzajúcu Teslu bol Seas. Faktom ostáva, že radšej by som zvolil Dayton so zvukovodom. Meranie v uhloch nakoniec odhalilo slabiny tejto voľby.

Stredy a Basy už vyžarovali meniče Dayton s liatinovým košom, silným pohonom a papierovou membránou s fázovým nadstavcom. Kvalitné spracovanie umocnili solídne parametre potvrdené meraním.

Jediné slabšie miesto stredového meniča bola oblasť 2000-2500 Hz, kde sa prejavila rezonancia membrány a závesu, ktorá sa pri tomto rozmere a materiáli membrány prejavuje prakticky vždy. Uvažovali sme ešte nad hliníkovou membránou, ktorá by tento problém čiastočne eliminovala, ale tá mala zase svoje nevýhody.

Z priloženého merania je vidieť čo som vyššie opísal. Frekvenčná charakteristika je vyrovnaná, impedancia nevykazuje nijaké anomálie, fázové zväzovanie meničov tiež vyšlo veľmi dobre. Jediné slabšie miesto nachádzam, ako som spomenul v horšej smerovej charakteristike.

Na záver musím znovu napísať, že projekt sa podaril. Zákazník bol spokojný, osobne sa mi zvuk tiež veľmi pozdával. Jediné čo chýba je priama konfrontácia pôvodnej sústavy a inovovanej. Zohnal som iba priebeh, ktorý prikladal výrobca.

TVM ARS 330-01/4

TVM ARS330-01/4 sa objavila na trhu v prvej polovici 90 rokov. Je to nižšia, trojpásmová sústava, stredne veľkého objemu s basreflexom, s nominálnou impedanciou 4 ohmy a priemernou citlivosťou 85 dB. Materiál ozvučnice je 18mm drevotrieska, jednotlivé reproduktory neboli zapustené do prednej steny, povrchová úprava laminátová fólia plus krycí rámik.

Sústavu osadili netradičnou kombináciou meničov. Basák ARN 226-07/4, reproduktor s dvojitým magnetom. Spomeniem dôležitú vec, Tesla v podstate nikdy nevyrábala menič nad 16 cm, ktorý by bol vhodný do basreflexu. Ich rada 20 cm meničov mala slabé magnetické systémy, prakticky ten istý pohon ako meniče menších rozmerov, avšak podstatne väčšiu hmotnosť kmitacieho systému. Pridaný magnet určite nepostačoval, preto sme pristúpili k výmene a basové pásmo sme osadili reprami od firmy SBAcoustics.

Stredné pásmo vyžaruje ARX 130-00/4, širokopásmový menič, pravdepodobne lepší ako štandardné stredy Tesla, no a kalota ARV 3604, ktorej kmitací systém prešiel v čase rôznymi modifikáciami.

Vnútorné tlmenie bolo pomerne podradné, jednoduchá tkanina, v prípade stredového meniča dokonca iba naskladaná fólia. Basreflex bol úplne nevhodných rozmerov, priemer 45 a dĺžka 100 mm naladila ozvučnicu do oblasti 100 Hz, čo spôsobilo nepríjemné dunenie. Po jeho nahradení sa ladenie presunulo do požadovanej oblasti 33Hz.

Pôvodná výhybka je 12dB/oktáva, obsahovala bipolárne kondenzátory, cievky s pomerne malým priemerom drôtu a výkonové rezistory. Kvalita použitých súčiastok bola primeraná, ani po rokoch som nezistil zásadnú zmenu  parametrov.

Po výmene výhybky, sa ako najslabší článok prejavila kalota. Jej frekvenčný priebeh je nevyrovnaný a prípadná kompenzácia by bola príliš nákladná a spôsobila by dramatické zníženie citlivosti. Na výsledok má vplyv aj nezapustenie meničov do prednej dosky a krycí rámik. Všetky spomenuté neduhy sú pekne viditeľné na meraní v uhloch. Fáza jednotlivých meničov je pekne zviazaná, impedancia neklesá pod kritickú hodnotu.

Na záver niečo k zvuku. Počiatočný žalostný stav sústav mohol predpokladať iba zlepšenie. Skúsil som počúvať sústavy v pôvodnom stave a musím dať za pravdu kritickým recenziám. Prakticky nepoužiteľné vo všetkých smeroch. Žiaľ, meranie pôvodnej sústavy nemám, nedokážem ho teda priamo porovnať s výsledkom. Za seba musím napísať, že rozdiel je počuteľný.

 

Tesla ARS 9204

Tesla ARS 9204 sú klasické dvojpásmové sústavy, vyrábané okolo roku 1982 v dvochprevedeniach. Drevená buková dýha a strieborný nástrek. Prednú stenu zakrýval ochranný rámik, s priezvučnou tkaninou. Tu sa musím na chvíľu pristaviť.

Od začiatku sa mi priezvučnosť tkaniny nepozdávala, no a meranie to iba potvrdilo a musím napísať, že tkanina s rámikom vytvára naozaj prvotriednu ochranu meničom, ale to je všetko.
Priebeh zásadným spôsobom ovplyvňuje, niektoré frekvencie potláča až o 10 dB, preto som sa rozhodol merať a následne počúvať bez rámčeku.

ARS 9204 patria ku klasickým uzavretým maloobjemovým sústavám. Objavovali sa ako súčasť zostáv gramorádií, ale ponúkali sa aj osobitne. Sústava je osadená stredobasovým ARN 5604 a vysokotónovým ARV 161. Jednotlivé meniče netreba predstavovať, len v krátkosti k vysokotónovému reproduktoru. Pre svoju pomerne dobrú citlivosť a relatívne solídnu zaťažiteľnosť zvykol byť používaný aj v PA sústavách.

Ako som už spomenul, ozvučnica bola uzavretá, ale zmenil som to nainštalovaním nátrubku. Tento zákrok som vykonal až po upravení stredobasového meniča. V prvom rade som ošetril záves a oživil náterom, v druhom pridal ďalší magnet. Parametre meniča sa výrazne zlepšili a osadenie basreflexu nebolo prekážkou čo zlepšilo prenos nízkych tónov.

Čo sa týka výhybky, jej zapojenie bolo poplatné svojej dobe, z pôvodnej sa dali použiť po úprave iba tlmivky. Výrobca použil strmosť 12dB/oktáva, bez kompenzácie.
Nová výhybka bola konštruovaná práve s ohľadom na vyrovnanú osovú aj mimoosovú charakteristiku.

Trošku špecifická geometria umiestnenia výškového meniča nie je celkom ideálna, ale konštruktér sa s nevýhodami vysporiadal skutočne dobre, reproduktor je naklonený smerom k ose vyžarovanie stredobasového meniča. Výhoda konštrukcie je eliminácia difrakcie odrazom od prednej steny.

Po osadení novej výhybky sa zvuk výrazne zlepšil, fázovo sú meniče veľmi dobre zviazané, výkonová charakteristika je vzľadom na konštrukciu vysokotónového meniča celkom slušná. Zvuk je príjemný, vyvážený, bez anomálií a skreslenia.

Tesla ARS 9104

Tentokrát v krátkosti. Reproduktory ARS 9104 boli súčasťou zostavy s gramorádiom Tesla Dominant 1039A a do výroby boli zaradené okolo roku 1980. Sú to maloobjemové dvojpásmové sústavy, osadené meničmi ARN 5604 a ARV 165.

Sústavy boli vo veľmi dobrom stave, mierne škrabance na skelete, meniče prakticky bez známok poškodenia samozrejme vek sa na vzhľade trochu podpísal.

Požiadavka znela, sekundárne,“kuchynské“ ozvučenie, podstatne lepšie, ako väčšina mikrosystémov, či malých sústav v prijateľnej cene. To sa do veľkej miery podarilo.

Ako prvé bolo treba ošetriť závesy, dôkladné vyčistenie a následná impregnácia pomohla nielen vzhľadu, ale aj mechanickým vlastnostiam. Následne vyriešiť problém nedostačujúceho objemu, 8 litrov je pre dané meniče veľmi málo.

Tento fakt spôsobil vytlačenie frekvencií v oblasti 120 Hz a pomerne rýchli pokles pod túto frekvenciu. Pridaním magnetov a dôkladným vytlmením sa situácia zmenila. Bas sa upokojil, impulz umravnil a frekvencia v spodnej oblasti vyrovnala.

Topológia pôvodnej výhybky bola navrhnutá v klasickom štýle 12dB/oktáva. Po kontrolnom meraní bolo zreteľné navýšenie na 1500hz a taktiež frekvencie od 8000 hz smerom hore. Celá reprodukcia mala špečifické zafarbenie, prakticky bez nízkych frekvencií, zvýraznené najvyššie frekvencie, plus nevyrovnané stredné pásmo.

Po návrhu novej výhybky a pridaním magnetu sa situácia zmenila. Pridaním magnetov sa zmenilo Qts meničov, zvýšila citlivosť a vyrovnali najnižšie frekvencie. Trochu náročnejšie bolo zladenie jednotlivých meničov. Ideálny by bol fázovací článok, ale rozpočet to nedovolil.

Nakoniec sa zosúladenie meničov celkom podarilo, je to vidieť aj v priložených grafoch. S novou výhybkou sa frekvenčná charakteristika slušne vyrovnala v celom pásme produkcia je podstatne neutrálnejšia ako predtým.

 

Tesla 1PF 076 76

Po dlhšom období som sa dostal k tuningu. Zámerne som použil úvodnú fotografiu z predchádzajúceho článku o ARS 9104. Fotografia sa vydarila, sústavy sú zachovalé a až na nejaké drobnosti sa výrazne podobali. 1PF 076 76 mali prednú stenu mierne zapustenú a odnímateľnú zadnú stenu. Okrem spomínaných dvoch sa vyrábali 9208 čo bola 8 ohmová verzia 9104, ktorá sa objavovala aj s basákom s polyuretánovým závesom.

1PF 076 76 bola v prvom rade súčasťou mini Hi-Fi setu 710A.Pekná vežička zložená zo štyroch komponentov, tuner, zosilňovač, magnetofón a gramofón. Topológia zosilňovača umožňovala iba 8 ohmovú záťaž, práve preto aj tieto sústavy.Osadenie je klasické, ARV 167, vysokotónová papierová elipsa s „ladiacou“ skrutkou a stredobas ARN 5608A, tiež známy, akurát s plastovým krytom magnetického systému.

Čo sa týka konštrukcie, v podstate platí to samé ako pri ARS 9104. Malý objem, výhybka jednoduchá, 12dB/oktáva, tlmenie striž. Meniče boli vo výbornom stave, akurát gumené závesy potrebovali miernu opateru čistením a následným náterom na oživenie.

Tentoraz som ozvučnicu neupravoval. Basreflex nebolo možné použiť z dvoch dôvodov. 8 ohmové meniče od Tesly mali elektrodynamické parametre o niečo horšie ako ich 4 ohmové verzie. Je zrejmé, že ani pridanie magnetov by nepomohlo. Ďalšia vec, chcel som ponechať pôvodný magnetický systém aj s krytom, ktorý by bolo ťažšie odstrániť.

Ako som spomínal, pôvodná výhybka bola jednoduchá bez akýchkoľvek kompenzácií. Kde sa nachádzali jej slabiny je vidieť na priloženom meraní. Zle sfázované vetvy, možno aj kvôli nesprávnemu označeniu pólov na kontaktoch vysokotónového meniča. Problém v navýšení frekvencie 12kHz. Zvuk bol na prvé počutie príliš svetlý a zašumený.

Úprava výhybky spravila svoje. Frekvencia sa vyrovnala, fázovanie je korektné v rámci možností meničov. Oblasť vysokých frekvencií sa nepodarilo tak vyrovnať, ani pri použití výhybky 18db/oktáva a jedného výsekového filtra. Mal som v zálohe aj ultimatívne prevedenie, ale tu treba dodať, že sa by museli pridať
dva ďalšie výsekové filtre, čo je šesť súčiastok na sústavu a skončil som mimo rozpočet.

Napriek finančnému limitu sa výsledok podaril. Tonalita je prirodzená, priebeh vyrovnaný. Vzhľadom na malý objem sú hlboké tóny zastúpené skromnejšie, ale nie sú zadunené. Pásmo stredov vyrovnané, výšky prekreslené, aj keď smerová charakteristika má veľkosťou a tvarom výškového meniča svoje limity.

Ako zvyčajne k článku máte priložené kompletné meranie.

Tesla + Tonsil

Ako je z fotografie zrejmé, ide o stĺpové sústavy objemu cca 50 dm3. Vzhľadom na použitý basový menič by som možno použil väčší objem, ale na celkový zvuk by to až taký vplyv nemalo. Čo ma trochu mrzí, je výška sústavy. Konštruktér ich mohol navrhnúť o pár cm vyššie, určite by sa zlepšili ich vlastnosti.

Povrchová úprava je prírodný korok. Je to určite zaujímavý materiál, dobre sa s ním pracuje, rohy a hrany sa ním prirodzene zaoblia. Má výborné mechanické vlastnosti, slušnú odolnosť, materiálovú pamäť a je aj celkom pekný. Sústava je vzhľadom na obdobie kedy vznikla solídna. Poctivá drevotrieska, nijaké skrutky, všetko pekne zlepené.

Sústava je dvojpásmová a uzavretá. To prvé považujem za kompromis, to druhé za naozaj dobrý nápad. Použité meniče sú klasika. V tom období boli k dispozícií už aj meniče od renomovaných výrobcov, ale pokiaľ si pamätám, človek sa musel trochu posnažiť , aby sa k niečomu prepracoval.

Ako je z fotografie zrejmé, ide o stĺpové sústavy objemu cca 50 dm3. Vzhľadom na použitý basový menič by som možno použil väčší objem, ale na celkový zvuk by to až taký vplyv nemalo. Čo ma trochu mrzí, je výška sústavy. Konštruktér ich mohol navrhnúť o pár cm vyššie, určite by sa zlepšili ich vlastnosti.

Povrchová úprava je prírodný korok. Je to určite zaujímavý materiál, dobre sa s ním pracuje, rohy a hrany sa ním prirodzene zaoblia. Má výborné mechanické vlastnosti, slušnú odolnosť, materiálovú pamäť a je aj celkom pekný. Sústava je vzhľadom na obdobie kedy vznikla solídna. Poctivá drevotrieska, nijaké skrutky, všetko pekne zlepené.

Sústava je dvojpásmová a uzavretá. To prvé považujem za kompromis, to druhé za naozaj dobrý nápad. Použité meniče sú klasika. V tom období boli k dispozícií už aj meniče od renomovaných výrobcov, ale pokiaľ si pamätám, človek sa musel trochu posnažiť , aby sa k niečomu prepracoval.

Pozrime sa bližšie na osadené reproduktory. Tesla ARN 226-05/8 a Tonsil GDWK-8-13/120. Teslu netreba dlho predstavovať, 22 cm reproduktor s papierovou membránou, s tlmiacim náterom, lakom a s klasicky veľmi slabým magnetickým pohonom.

Tu sa musím pristaviť. Tento reproduktor nebola veľmi šťastná voľba, je to vyslovene basový menič a jeho vlastnosti sú viditeľné aj v meraniach. Ako som spomenul, magnetický obvod je vzhľadom na hmotnosť kmitacieho systému veľmi slabý.

V prvom rade som posilnil magnetický obvod o ďalšie magnety. Dynamické vlastnosti sa zlepšili, citlivosť išla vyššie. Aj tak musím napísať, že pokiaľ by som mal vzťah k TVM použijem menšiu verziu, ktorá by vytvorila s výškou kompaktnejší celok.

Firma Tonsil je pre mňa záhada. Fungovala veľmi dlho, spomínam si ešte na kúsky z 80-tych rokov. Potom prišli 90-te a firma prišla s pekným sortimentom, ale ponúkla najmä lepšiu alternatívu k Tesle. Neskôr sa z trhu úplne vytratili, ale vďaka tomuto projektu som našiel ich stránku, kde okrem starších reproduktorov, pribudli aj nejaké nové a zdá sa, že stále solídnych parametrov.

Vysokotónový menič je štandard. Mňa zaujal najmä materiál membrány, čo je Mylar. Výrobca sa rozhodol nepoužiť tkaninu, ale fóliu. V istom zmysle to bola dobrá myšlienka, zvuk sa mal dostať niekde medzi tkaninu a kov, ale meranie v uhloch odhalilo slabiny.

Čo sa týka pôvodnej výhybky. Bola to klasická, 12dB konštrukcia, s malými kompenzáciami. Neviem či sa použilo meranie, skôr myslím že nie, no napriek tomu to nedopadlo zle. Dá sa samozrejme vychádzať z toho, že sa pravdepodobne iba trafil a doladil uchom. Je to vidieť aj na frekvenčnom priebehu, pri použití nulovania.

Ku kvalite použitých súčiastok sa nebudem siahodlho vyjadrovať. Boli použité vzduchové cievky dobrej kvality, žiaľ kondenzátory a rezistory boli na tom už horšie. Klasické krabicové kondenzátory, maličké elektrolyty a rezistory, pri ktorých je zázrak že nezhoreli. Predpokladám že to mali byť kompenzácie impedancie.

Nové výhybky sa nezaobišli ani bez frekvenčných kompenzácii. Reproduktory, či už samé o sebe, alebo aj zásluhou prednej steny, nemali jednoduché priebehy. Bas, v tomto prípade stredobas nebol konštruovaný na produkovanie stredných frekvencií, využiteľný priebeh končí pomerne dosť skoro. Od hraničnej frekvencie sa prejavilo niekoľko výrazných rezonancií. Smerové vlastnosti sú skôr priemerné.

Vysokotónový reproduktor má problémy v najvyšších frekvenciách. Smerovosť v priložených grafoch má od 10 kHz zvláštnu deviáciu. Či je to súhra viacerých aspektov, materiál membrány, krátky zvukovod a spomenutá predná stena teraz neviem. Musel by som meniče podrobiť testom v inej ozvučnici, respektíve zvoliť inú prednú stenu.

Záverom chcem napísať že sa projekt podaril. Ako vždy pri modifikovaní staršej sústavy zo starými meničmi nešlo o vytvorenie nekompromisnej sústavy. Nie je to samozrejme ani možné, dokonca ani nutné.

Možno pár slov k meničom. Tesla má svoje už dávno za sebou, zrejme mala už v tom období, keď projekt vznikal. Rozhodne by som použil iný stredobas. Pokiaľ bola možnosť a podľa výškového meniča bola, tak by som radšej použil Tonsil, ich reprá boli rozhodne lepšie.

A už len zvuk. Klasicky, Tesla. Všetko zahrá, nijako nič nevytŕča, žiaľ nijaký prevratný drajv, či veľká detailnosť, skrátka na dlhé pokojné počúvanie.

K meraniu. Máte k dispozícií kompletné grafy na porovnanie pred a po, vrátane frekvenčných charakteristík, skreslenia, doznievania, smerových grafov a impedancie.
Záverom chcem napísať že sa projekt podaril. Ako vždy pri modifikovaní staršej sústavy zo starými meničmi nešlo o vytvorenie nekompromisnej sústavy. Nie je to samozrejme ani možné, dokonca ani nutné.

Možno pár slov k meničom. Tesla má svoje už dávno za sebou, zrejme mala už v tom období, keď projekt vznikal. Rozhodne by som použil iný stredobas. Pokiaľ bola možnosť a podľa výškového meniča bola, tak by som radšej použil Tonsil, ich reprá boli rozhodne lepšie.

A už len zvuk. Klasicky, Tesla. Všetko zahrá, nijako nič nevytŕča, žiaľ nijaký prevratný drajv, či veľká detailnosť, skrátka na dlhé pokojné počúvanie.

K meraniu. Máte k dispozícií kompletné grafy na porovnanie pred a po, vrátane frekvenčných charakteristík, skreslenia, doznievania, smerových grafov a impedancie.
Stredné pásmo bolo v pôvodnej konštrukcii veľmi problematické. Výrazný prepad na 1khz je počuteľný.
Základné tóny nástrojov, prirodzenosť hlasu a vokálov, to všetko utrpelo, na druhej strane neadekvátne
zvýraznené frekvencie v oblasti 3 až 5 khz pokles iba umocnili, pri vyššej hlasitosti bolo počuť zreteľné skreslenie.

Stredový menič bol už daný, veľké úpravy konštrukcia nedovoľovala, aj kvôli obmedzenému priestoru v jeho ozvučnici. Jediné čo sa v danej veci dalo spraviť, bolo dôkladné vyplnenie priestoru tlmiacim materiálom.

Vysokotónový menič vyzerá na prvý pohľad dobre. Na druhý už trochu horšie. Je chválihodné, že sa výrobca rozhodol pre zvukovod, ale ten sa tiež dá aplikovať len pri určitých meničoch. Ako som spomínal materiál membrány je hliník.
Tá je chránená difúzorom, ktorý má dve funkcie. Chráni membránu pred poškodením a kompenzuje negatívne vlastnosti hliníka.

Po odmeraní musím konštatovať iba ochrannú a možno estetickú funkciu, zdá sa že sa nepodarilo vykompenzovať nič. Navyše pri meraní v uhloch je viditeľný jeho negatívny vplyv.
Membrána výrazne rezonuje v oblasti 16 khz, čo spôsobilo masívne navýšenie v tejto oblasti a je to prirodzene aj počuteľné.

Práve na niektorých fórach som zaznamenal negatívne ohlasy na reprodukciu výšok, meranie to samozrejme potvrdilo. Ešte v krátkosti. Výrobca to nezamýšľal zle, ale práve pri meraní v uhloch sú viditeľné deviácie a jednotlivé priebehy majú v tejto oblasti odlišný tvar.

Pri vysokotónovom meniči sa veľké úpravy spraviť nedali. S pridaným krytom magnetu je systém prakticky uzavretý a pridanie magnetu na zvýšenie citlivosti by bolo veľmi žiadané. Nakoniec som sa musel uspokojiť s kompromisom a zvolil som klasicky filter 24 dB/oktáva a výsekový v oblasti 16 kHz, na odstránenie navýšenia. Výšky získali jednoznačne realistickejší charakter.

Ešte pár slov k výslednému priebehu. Požiadavka bola čo najvyrovnanejší priebeh, pevný bas a solídne, ale razantné výšky. Myslím že sa podarilo.
Obe strany boli spokojné, napokon priložené merania a kontrolné počúvanie to potvrdzujú.

V záver chcem napísať ešte jedno zásadné. Na konci všetkého sú samozrejme uši, respektíve mozog a ten je určujúci. Pokiaľ sa Yamahy NS-777 niekomu pozdávali v pôvodnom stave je to samozrejme dobré. Zákazník ktorého som mal ja zdieľal názor, že buď predať, alebo prerobiť. Priklonil sa nakoniec k druhej variante. K sústavám ho viazal dizajn, názor manželky a ďalšie aspekty.