Coax 1

Základná myšlienka projektu bola aktívna sústava s možnosťou bezdrôtového pripojenia cez bluetooth a s linkovým vstupom. Všetko ostatné na túto požiadavku bezprostredne nadväzovalo.

Čiže, ľahká, prenosná konštrukcia, určite kompaktná s minimálnym množstvom káblov. Výber meničov bol tiež podstatný.  Predná stena mala byť minimalistická, ale zároveň stredobas musí reprodukovať pomerne široké spektrum.

Vedeli sme, že pokiaľ použijeme dvojpásmo, stena sa natiahne a žiadanú výšku nedodržíme. Pri použití mojich obľúbených zvukovodov to prakticky neprichádza do úvahy.  Existuje samozrejme zopár malých vysokotónových meničov so zvukovodom, máme aj odskúšané, ale tento projekt sme chceli poňať iným spôsobom.

Po dlhom vyberaní a zvažovaní sme sa rozhodli pre koaxiálny menič. Všetky predchádzajúce požiadavky plnil do bodky a samozrejme pridal aj niekoľko bonusových. Myšlienka dobrá, ale realizácia podstatne náročnejšia.

Totiž, nájsť seriózny, zaplatiteľný koaxiálny menič s dostatočným výkonom, citlivosťou a ukontrolovanými parametrami je celkom problém. Buď sú to profi meniče, ktorých výrobcovia v prvom rade pozerajú na výkon a citlivosť,  alebo meniče s hroznými cenovkami, či meniče ktoré síce princíp zachovávajú, ale  vykazujú výrazné deviácie.

Po úpornom hľadaní, som objavil veľmi pekný a parametrovo vyvážený menič. Výkon dostačujúci, citlivosť prakticky nadštandardná, mechanické aj akustické naviazanie jednotlivých jednotiek solídne.

Ozvučnicu sme taktiež skúsili úplne netradičnú, čo do materiálu ale aj dizajnu. Skelet je  z veľmi tuhého plastu, vo vnútri zosilneného  asfaltovými plátmi a dodatočným akustickým tlmením. To, že má sústava kruhový pôdorys sme ocenili pri minimalizácií stojatých vĺn,  odrazov a v neposlednom rade sme predpokladali prirodzenú tuhosť kruhovej konštrukcie s ohľadom na hmotnosť.

V spodnej časti sústavy sa nachádza pasívny radiátor.  Toto umiestnenie logicky vyplynulo z konštrukcie, ale aj z požiadavky na univerzálne umiestnenie. Nakoniec sa pridali ochranné rámiky a dýha.

Sústavu sme pôvodne chceli riešiť ako striktne aktívnu, čiže bez akýchkoľvek pasívnych súčiastok. Moduly zosilňovačov dovoľovali aj takéto zapojenie, ale DSP manažment neposkytoval možnosti,  ktoré si vyžadovala konštrukcia, tak som sa rozhodol pre pasívnu výhybku. Na základe meraní to určite nebola zlá voľba.

Pár slov o zvuku. Meniče mali výrobcom zverejnené dáta veľmi pekné, tak sme mali výhodu pomerne presného predpokladu výsledného zvuku. Priebeh si nevyžadoval nijaké veľké korekcie, začiatok impulzov bol zosúladený celkom presne a  prechod medzi výškou a stredobasom bol tiež hladký.

Vo výsledku nijaké difrakčné anomálie v ose alebo mimo nej, kužeľ membrány je pre výšky výborným zvukovodom.  Jediná malá výčitka je v oblasti okolo 2900Hz, kde sa nachádza malé energetické zhustenie, ktoré je vidieť na výkonovej charakteristike a v uhloch.

Subjektívne hodnotím zvuk veľmi dobre. Koaxiálne usporiadanie má jasné výhody od perfektnej priestorovosti,  kompaktného zvuku a eliminácie problému s geometrickým usporiadaním meničov pri rôznej posluchovej vzdialenosti.

Je bez skreslenia aj pri vyšších hlasitostiach, dynamický a vzhľadom na veľkosť meničov má pomerne široký frekvenčný rozsah. Výšky príjemné, bas hlboký a razantný,  dá sa čiastočne preladiť pridaním hmotnosti k pasívnej membráne.

Na záver ako vždy podrobné meranie s prísľubom, že tento typ a séria sa bude pomaličky rozširovať.