Magnat Vector 207

Pár týždňov nazad som riešil pomerne jednoduchú opravu nadmerným preťažením sústavy. Reč je o sústave Magnat Vector 207. Poďme si reproduktory krátko popísať.

Podľa informácií, ktoré som našiel na stránke HIFI-WIKI, mimochodom celkom pekná databáza základných informácií ohľadom výrobcov, boli vyrábané od roku 2011. Vyrábali sa v 3 farebných vyhotoveniach. Mne sa dostali do ruky práve biele.

Vector 207 sú pomerne vysoké, majú 1100 mm, šírku 200 mm a hĺbku 330 mm. Váha pri tejto veľkosti a množstve meničov nie je nijako veľká, celkovo 21 kg. Ich konštrukcia je trojpásmová.

Basové pásmo je zložené z dvoch meničov s priemerom 170 mm s pomerne malým magnetom, polypropylénovou membránou, cievkou 26 mm a plastových košom.  Na stredné pásmo je použitý rovnaký menič no a výšky sú reprodukované klasickou tkaninovou kalotou 25 mm. Reproduktory prekrýva kovová mriežka, ktorá minimálne deformuje zvuk.

Poďme na elektrické zapojenie, respektíve na filter. Výhybka nebola nijako komplikovaná, jednoduché zapojenie bez nejakých exotických postupov, ľahko čitateľné, dokonca na plošnom spoji boli natlačené hodnoty súčiastok čo mi zjednodušilo aj opravu.

K výhybke ešte trochu slov. Kondenzátory boli výlučne bipolárne, nijaké vysoké zaťaženie, či vyskladaný pár na zvýšenie napäťovej pevnosti. Cievky malé, drôt menšieho prierezu a predpokladám podľa materiálu feritové jadro.  Celkovo lacné, ale nie úplne podradné prevedenie.

Jediné čo ma sklamalo, sú malé bipoláry aj v priamej ceste signálu. Jeden z nich bol nakoniec aj chybný a po výmene bola sústava zhodná s druhou. Záverečné kontrolné meranie potvrdilo bezchybný stav.

Ako som písal, dnes to nebude o tuningu, ale o oprave. Merania a posluch som si samozrejme neodpustil a je veľká škoda, že zákazník nepristúpil na modifikáciu, lebo sústavy majú  potenciál fungovať po úprave rozhodne lepšie.

Z priložených grafov je poznať navýšenie v oblasti 120 Hz, pásmo smerom od 300 Hz vyššie je príjemne vyrovnané a zrejme by nijaké významné zásahy nevyžadovalo. Naopak, najnižšie tóny sú prekryté navýšením a v komplexných pasážach zanikajú.

Stredné a vysoké pásmo sa pekne dopĺňa, smerové vlastnosti a výkonová charakteristika má celkom solídny priebeh, aj keď nejaký krátky zvukovod by  problémy v oblasti 5kHz určite vyžehlil.  Podľa výrobcu má Magnat Vector 207 udávanú citlivosť  92 dB, čo ale nie je pravda, aj keď subjektívne ju môžeme považovať za hlasnejšiu.

Celkovo a hlavne v rámci ceny je prevedenie dobré s drobnými chybami, ktoré by sa dali jednoducho a pomerne  lacno odstrániť, v každom prípade to sústavy posunie vyššie.