Magnat Vector 55

Firmu Magnat netreba nikomu osobitne predstavovať, je na trhu 40 rokov a okrem najsilnejšej autohifi divízie sa zaoberajú aj výrobou reposústav. Rozsah výroby je široký, od low-end sústav za babku, až po veľmi solídne reproduktory.

Konkrétnymi sústavami, ktorými sa budeme tentokrát zaoberať sú stĺpové sústavy
Magnat Vector 55.

Vector 55 patria do prvej kategórie, vyrábané okolo roku 2000. Boli navrhnuté v D’Appolito usporiadaní, ktoré som chcel zmeniť na 2,5 pásmo, čo ale vnútorné usporiadanie ozvučnice nedovolilo. Ostali sme preto pri pôvodnom.

Sústavy boli osadené dvoma 6,5 palcovými stredobasmi s plastovými košmi, miniatúrnymi magnetmi, kmitacou cievkou priemeru 20 mm a 1 palcovou výškou. Popravde, pôvodné meniče boli poplatné nielen dobe ale i cene a tak sa zákazník rozhodol pre radikálnu zmenu, ktorá samozrejme iba pomohla.

Stredobasy boli nahradené meničmi Zetag a výšku nahradila Vifa XT25TG-30/04, avšak iba výmena meničov nepomohla. Pôvodne mala najnižšie frekvencie podporiť dvojica basreflexových nátrubkov absolútne nevhodného ladenia. Čistý priemer 40 mm s dĺžkou 60 mm.

Pôvodné ladenie sme nemerali, nátrubky boli pred meraním vymenené za dvojicu zaobleným nátrubkov dostatočného priemeru a správnej dĺžky. K basovým meničom boli pridané kompenzačné magnety, ktoré zvýšili citlivosť a vylepšili impulznú odozvu.

Pôvodná výhybka bol obraz, ktorý sa pravidelne ukáže pri rozobratí sústav nižšej triedy. Miniatúrne cievky s vysokým sériovým odporom, bipolárne kondezátory.

Meranie s pôvodnými meničmi som nezískal, sústavu som obdržal už s novými, preto ich nemôžeme priamo porovnať, ale majiteľ sa vyjadril kladne, kontrolné meranie a následný posluch to potvrdil.